Вести

Топ 10 женски спортски личности

Спорт во Индија отсекогаш биле идентификувани со мажите. Жените кои живеат во оваа земја не се охрабруваат да учествуваат во спортот! Условите на жените во Индија, кои заземаат спортови се под-par кога ќе го испита со меѓународно ниво. Подолу е листа на првите десет женски личности во Индискиот спорт кои го направија овој народ горд, и покрај сите непријатности.

1. Saina Nehwal:

Saina Nehwal е исто така познат како златното девојче од индискиот бадминтон. Таа го достигна зенитот на нејзината спортски достигнувања со тоа што на првите три бадминтон играчи во светот. Својата кариера ја започнува во 2016 година кога таа застрелан од 5 позиција во листата на Светската бадминтон играчите. Таа има освоено Швајцарската отворено ГП злато, тајландски отворено ГП злато и индонезиската Отвори Супер серија. Нејзиното барање за слава на крајот е освојувањето на бронзениот медал на Олимписките игри!

2. MC Мери Ком:

MC Мери Ком е исто така познат како "Девојка од милион рупија бебе" во Индија. Оваа тешка дама е пет пати светски шампион во бокс на а исто така има олимписки бронзен медал во својата писе. Мери Ком е првата дама боксер да го освои бронзениот медал на Олимписките игри во Лондон за Индија.

load...

3. Саниа Мирза:

Саниа Мирза и натаму останува една од најпрепознатливите ликови во Индискиот спортот! Таа е единствената жена лицето на индискиот тенис. Оваа спортска ѕвезда е во и надвор од нејзината професија од време на време, поради сериозни повреди. Саниа направи голем камбек на Францускиот Опен со неа тенис партнер Махеш Bhupathi.

4. Mithali Раџ:

Mithali Раџ е лицето на индискиот крикет тим на жените и е рангирана број еден од страна на Светската жените МКС Крикет рејтинг!

5. PV Sindhu:

PV Sindhu е зголемувањето на ѕвезда во светот на бадминтон! Таа веќе се создаде мешаница во светот на спортот со нејзината изведба во текот на Олимписките игри во Лондон 2016 година. Таа го победи олимпискиот златен медал Ли Xuerui на Кина во Кина во текот на мајстор Супер Серија турнир и влезе во полуфиналето. Таа го направи своето моминско финалето на трката за Големата награда Златна Настан Индискиот каде што загуби од Yanjiao Џијанг на Кина. PV Sindhu е национален шампион во Индија и е полу-финалист во Малезија отворено. Таа е, секако, зголемувањето на ѕвезда!

load...

6. Geeta Phogat:

Geeta Phogat е индискиот борач и првата спортистка од земјата да има квалификувано за Олимпијадата. Оваа девојка го освои златниот медал во борење ФИЛА Азија олимписките квалификации на турнирот кој се одржа во Алмати, Казахстан во 2016 година!

7. Deepika Кумари:

Deepika Кумари, кец на десетка стрелец, има рејтинг од Светската бр 2. Оваа ѕвезда го освои златниот медал на Игрите на Комонвелтот во 2014 година во категоријата на индивидуален настан повторно крива на жените. Таа освои уште еден златен медал во истиот настан во категоријата на тимот! Deepika заврши на 8-ми позиција за време на Олимпијадата во Лондон, во 2016 година.

8. Dipika Pallikal:

Dipika Pallikal е првиот сквош играч од Индија за да се искачи во топ 20 позиции на рејтингот на Наградата на Светскиот самит. Оваа девојка освои 3 титули WISPA турнеја во годината на 2015 година Таа има постигнато најдобрите пласман на позиција на 10. Место во 2016 година Таа исто така беше полуфиналист на Австралија опен!

9. Тања Sachdeva:

Истанбул шах Olymiad сведочи за подемот на велемајсторот Тања Sachdeva. Таа го освои бронзениот медал на Олимпијадата во 2016 година и продолжува да донесе успех на својата земја.

10. Sharmila Nicollet:

Sharmila Nicollet е кец на десетка индо-францускиот играч на голф од Бангалор. Оваа девојка заврши во 17-то место во завршна фаза на Lalla Aicha турнеја училиште, на Дами европска турнеја. Таа доби LET картичка за 2017 година.

Тоа е тажната вистина дека жените во Индија се повлекуваат надолу од страна на различни спортски конвенции и органи. Важно е дека тие се охрабруваат да се влезе во националните спортски. Има доволно ресурси во нашата земја и ние, всушност, може да се случи. Овие спортски ѕвезди женски славна личност се пример за младите жени низ земјата. Дозволете ни да ги поттикне следната генерација на ѕвезди да се емулира овие патот прекинувачи.